Bezcenne guziki, czyli „Mistrzowie drugiego planu” abp. Grzegorza Rysia

wpis w: książki | 0
Ilustracja do tekstu Bezcenne guziki, czyli "Mistrzowie drugiego planu" abp. Grzegorza Rysia

Lubicie historie rodzinne? Opowieści nie tylko o najbliższych, ale i o krewnych mniej znanych – jakiejś praprababci, która umarła młodo; chrzestnej mamy, która na zdjęciu wygląda jak gwiazda filmowa; kimś, kto stoi przed drzwiami nieistniejącej już mleczarni; prababci nieznanej z imienia, która tak się ucieszyła z narodzin prawnuczki, że dała jej w prezencie guziczek?

Wypytujecie, dlaczego guziczek, co w nim było takiego szczególnego? „Mistrzowie drugiego planu” to właśnie taka opowieść o guzikach, wbrew pozorom – bardzo ważnych.

Z bohaterami biblijnymi jest często tak, że znamy oczywiście najważniejsze osoby (a zwłaszcza Autora), potrafimy wymienić św. Piotra i Pawła, większość apostołów, postaci ze Starego Testamentu (Arka Noego w końcu), ale… kim był Melchizedek, który w Biblii pojawia się raptem trzy razy, czy Lidia z Tiatyry rzeczywiście była szefową, czy Pryscylla i Akwila szyli tylko namioty, czym jest najlepsza cząstka, którą obrała Maria z Betanii, dlaczego Jezus musiał zatrzymać się u Zacheusza, czy Józef był stary, co by było, gdyby Barnaba nie stanął za Pawłem, dlaczego Bóg wybiera do prorokowania kogoś potrójnie wykluczonego w społeczeństwie?

Abp Ryś w rozmowie z Małgorzatą Bilską pokazuje, że – wydawałoby się, mało ważne – osoby w Piśmie Świętym nie są tam przypadkowo. Wysłuskuje, co oznaczają dla nas, współczesnych – szczególnie jeśli w jakiś sposób doświadczamy trudności, szukamy swojego powołania, miejsca w Kościele. Nie zabraknie opowieści o „Pieśni nad pieśniami”. Rozmowy wciągają i pozwalają odnaleźć się czytelnikowi w biblijnych opowieściach.

Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *