Gdzie pojechać na wakacje? – cz. 1

wpis w: małe stacje wielkich kolei | 0
Wieża zamku krzyżackiego w Brodnicy
Wieża zamku krzyżackiego w Brodnicy // fot. Renata Czerwińska

Gdzie pojechać na wakacje? Jedni jeżdżą na wakacje na Majorkę, inni na plażę w Chorwacji. A może by tak postawić wszystko na głowie i wybrać się do jakiejś małej stacji wielkich kolei, jak w piosence Osieckiej? Przygotowałam dla was całkiem prywatną listę niewielkich miejsc, do których warto zajrzeć, i to nie tylko raz w roku.

A jak Aleksandrów Kujawski

Zobaczycie tu najdłuższy dworzec kolejowy w Europie, który gościł samego cara Aleksandra II (dlatego w 1879 r. Trojanów zmienił nazwę na Aleksandrów Pograniczny). Co prawda ciągle czeka na gruntowny remont, ale warto zajrzeć do Biblioteki im. Marii Danilewicz-Zielińskiej i sali im. Edwarda Stachury. I oczywiście wybrać się jego szlakiem do niedalekiego Łazieńca. A potem to już tylko rzut beretem do ciechocińskich tężni.

B jak Brodnica

Jak Brodnica, to i zachwyca. Piękne miasteczko z zamkiem krzyżackim, gotyckimi murami, trójkątnym rynkiem i niedalekim jeziorem Bachotek w pakiecie. Zresztą Pojezierze Brodnickie to raj dla tych, którzy lubią wyprawy rowerowe i kajaki.

C jak Chełmno

O Chełmnie mówią, że to miasto zakochanych. Wyjaśnienia są dwa: po pierwsze, kto tam przyjedzie, ten od razu się w nim zakochuje. A po drugie w farze są relikwie św. Walentego. Miasteczko położone na siedmiu wzgórzach, pełne gotyku i zieleni. I bardzo dobrych ludzi – sprawdzone doświadczalnie 🙂

D jak Dąbki

W nadmorskich Dąbkach można znaleźć duuuużo plaży dla dzieci i doskonałą pomidorówkę u pani Heni . Noclegi zresztą też.

E jak Ełk

„Haiti może się zdarzyć nam na drodze do Ełku…” – czy ktoś jeszcze pamięta tę piosenkę Majki Jeżowskiej? W każdym razie w Ełku można zobaczyć zabudowania pokrzyżackie, Muzeum Kolejnictwa i Muzeum Kropli Wody. A jak komuś jedna kropla wody to za mało (zdecydowanie!), zawsze może wybrać się nad jezioro.

F jak Frombork

Ta nazwa kojarzy się wam na pewno z Panem Samochodzikiem, ale to nie wszystkie zagadki Fromborka. Piękna katedra na wzgórzu, ślady Kopernika, planetarium, punkt widokowy na Mierzeję i Zalew Wiślany, a nawet Muzeum Medycyny (coś dla Doroty z bloga Historie w pigułce :))

G jak Grudziądz

Malownicze uliczki Starego Miasta, Brama Wodna, Góra Zamkowa z wieżą widokową, błonia nadwiślańskie, charakterystyczne spichlerze, bajkowa biblioteka, pomnik ułana z dziewczyną, flisaka i Mikołaja Kopernika, forty, park, Wiślana Trasa Rowerowa – by wymienić atrakcje pierwsze z brzegu. Grudziądz jest też najmniejszym miastem, w którym działa samodzielna sieć tramwajowa. Nic dziwnego, że Grudziądzkie Spacery Fotograficzne mają ręce pełne roboty.

Podobało wam się?
Obiecuję, że ciąg dalszy nastąpi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *