I głośne alleluja górami się niosło…

wpis w: kącik poetycki | 8
Ilustracja do tekstu "I głośne alleluja górami się niosło

Skoro już można oficjalnie śpiewać alleluja, to mam dla was taką małą listę przebojów. Nie to, że najlepszych, ale do pośpiewania w święta w sam raz. Pamiętam te czasy, gdy w święta słuchało się specjalnego zestawienia Listy Przebojów Trójki czy Radia Łódź. A czemu by nie pozbierać piosenek i pieśni o wielkanocnych klimatach?

1. Chrystus zmartwychwstan jest

Bardzo lubię stare pieśni. Czasami trzeba je przetłumaczyć na współczesny język, na przykład ten wers o trzech Maryjach, co chciały pomazać Chrysta. Ale ciągle są piękne, kontemplacyjne.

A tu wersja współczesna – chyba już też klasyczna:

2. Zmartwychwstał Pan, alleluja

A skoro już o kontemplacji mowa, to taka piękna pieśń o biblijnych (a może nie tylko) spotkaniach ze Zmartwychwstałym. Też TGD i obdarzona cudownym głosem (i rewelacyjnymi tekstami) Beata Bednarz.

3. Zmartwychwstały Pan – WMU

Pamiętacie ich płyty z przełomu XX i XXI wieku? Skromna obsada instrumentalna i bardzo głębokie teksty, do których się dojrzewało. I zupełnie co innego znaczyły dla słuchacza 20 lat temu, a zupełnie co innego – teraz. Sięgnijcie sobie po nie.

PS: Teledyskiem się nie sugerujcie 😉

4. Szedł Jezus przez Beskidy

Skoro mogą być pastorałki o narodzeniu Pana Jezusa, to dlaczego akcja pieśni wielkanocnej nie miałaby się dziać w Beskidach? A przy tym te skrzypce…

Posłuchajcie:

5. Nie ma Go tu, wstał

Wyciągnąć długie frazy za Olą Maciejewską to nie lada sztuka. Ale ich teksty są naprawdę piękne.

Alleluja z chórkiem dacie radę zaśpiewać:

6. Agnus Dei

Ale to alleluja wyciągnąć to dopiero osiągnięcie (mam alt, a nie wiedzieć czemu trafiam zawsze na tę piosenkę w baaardzo wysokiej tonacji). Soprany – coś dla was:

7. Naszemu Bogu alleluja

Macie ochotę potańczyć? Zapraszam na rewelacyjny (jak zawsze) koncert Jednego Serca, Jednego Ducha. A może w niebie też dzisiaj tańczą? Przestrzeni dużo.

8. Jezus zwyciężył

I jeszcze jedna piosenka z koncertu JSDS – klasyka, którą pewnie znacie (a przynajmniej wasi rodzice):

9. Resucito – Zmartwychwstał Pan

Bez tej pieśni dzisiaj się nie obędzie! Z dedykacją dla wielu moich znajomych z Drogi Neokatechumenalnej:

10. Zmartwychwstały Pan – Mocni w Duchu

Zespół to klasa sama w sobie – dopracowane teksty, muzyka, sposób wyjścia do młodych. Polecam w każdym czasie. A na Wielkanoc – oczywiście ten utwór:

A jutro wam napiszę, co mi się ułożyło przy sprzątaniu. Może nie przebój, ale mam nadzieję, że ktoś też kiedyś pośpiewa.

8 Responses

 1. Alicja M.M.

  Numer 9 cudne! Po polsku, gdy to słyszę, melodia mnie urzeka, ale… brzmi to tak smutnie, że nijak nie pasuje do treści! Tu słychać radość.

  • Renata

   Kiedyś to słyszałam w wersji włoskiej, z klaskaniem, okrzykami – i pewnie jakby taką aranżację zrobić, to by się wyczuło radość 🙂

   • Rivulet

    Wszystko zależy od kantora i liczby grajków 😉 Słyszałam śpiewane w radosnym szale nie raz..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *