Po co i jak blokować robótki szydełkowe

wpis w: z pamiętnika rękodzielnika | 0
Ilustracja do tekstu Po co i jak blokować robótki szydełkowe

Lubicie secesyjne kamienice? Jest ich trochę w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Łodzi, Poznaniu – i nie tylko. Balkony i fasady pełne zawijasów, kwiatów, dziwnych stworzeń, fantazyjne numery domów, do tego bramy, przy których człowiek się zatrzymuje, zamiast przez nie przejść.

Tak może wyglądać twoja ażurowa chusta, obrus na wielkanocny stół czy serwetka do koszyczka. No, chyba że zapomnisz o blokowaniu. Wtedy będzie wyglądać tak:

Ilustracja do tekstu "Po co i jak blokować robótki szydełkowe"
No, prawie…

Po co blokować robótki szydełkowe?

Żeby uwidocznić wzór, nadać kształt robótce, żeby oczka się ładnie układały. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku ażurowych wzorów, pikotków, naturalnych włókien. Jeśli zrobiłaś chustę z akrylu, żeby poćwiczyć i sprawdzić, czy szydełkowanie w ogóle cię wciągnie (według ekspertów wciąga jak przysłowiowe chodzenie po bagnach), to nie blokuj, ponieważ akryl nie będzie trzymać kształtu.

Uwaga: jeśli zrobiłaś chustę szydełkową typu mech czy wafel, również nie musisz jej blokować. Susz ją po prostu rozłożoną na płasko, jak sweter.

Po blokowaniu robótki często są trochę większe (zwłaszcza te wełniane), dlatego przed przystąpieniem do pracy warto zrobić próbkę, żeby nie mieć nieprzyjemniej niespodzianki.

Ilustracja do tekstu Po co i jak blokować robótki szydełkowe
Jeśli chusta ma pikotki, trzeba im pomóc ładnie wyglądać

Jak wygląda blokowanie?

Wszystko zależy od tego, co chcesz zablokować. Jeśli będzie to serwetka albo obrus, musisz najpierw suchą zanurzyć w krochmalu (jak go zrobić – tutaj). Pamiętaj o odpowiedniej gęstości – nie mogą być za sztywne.

Inaczej sprawy się mają, jeśli blokujesz np chustę szydełkową z wełny merino (albo chociaż z dodatkiem włókien naturalnych). Tę zanurz najpierw w letniej wodzie.

Do blokowania przygotuj:

  • matę korkową, puzzle dziecięce lub ręczniki,
  • szpilki (upewnij się, że nie będą rdzewieć),
  • trochę miejsca w pokoju (czysta podłoga, duże łóżko),
  • duży zapas cierpliwości.

Nadmiar wody z robótki usuniesz, delikatnie okrywając ją ręcznikiem i lekko go naciskając. Nie wyżymaj, nie rób żadnych gwałtownych ruchów :).

Lekko wilgotną robótkę rozłóż na płasko na przygotowanym miejscu. Naciągnij ją, przypilnuj, żeby równo się rozkładała – możesz do tego użyć miarki krawieckiej. Do blokowania wykorzystaj wszelkie rogi i pikotki.

A potem cierpliwie czekaj, aż wyschnie.

Ilustracja do tekstu Po co i jak blokować robótki szydełkowe

Jeśli chcesz zablokować np. serwetkę do koszyczka czy coś, co ma niewielkie rozmiary, możesz też skorzystać z blokowania na sucho. Rozłożoną na płasko serwetkę (suchą) potraktuj parą z żelazka (bez prasowania).

Po blokowaniu możesz cieszyć się swoją wiosenną chustą, obrusem na stół wielkanocny i każdą inną robótką – bo jak wiadomo, dzierganie zdecydowanie poprawia samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *