Pewnego razu znalazłam ogłoszenie, że eSPe szuka kogoś, kto by napisał o świętych. Stwierdziłam, że czemu by nie spróbować, w końcu zawsze chciałam być pisarką (przynajmniej odkąd przeczytałam „Dzieci z Bullerbyn”). Wysłałam kilka linków do swoich artykułów i okazało się, że się spodobałam. W 2016 r. ukazały się „Cuda świętych” i „Cuda polskich świętych”, w 2017 r. – opowieść o św. Teresie z Avili, a pod koniec tego samego roku – o św. Ludwiku Grignion de Montforcie.

W grudniu 2021 r. ukazała się książka dla dzieci „Święte księżniczki”, a w marcu 2023 r. – „Rycerze Jezusa” (tu można o nich przeczytać: rozmowa z Anną Głos).


Mam – wcale nie taką cichą – nadzieję, że to jeszcze nie koniec.

Książka "Cuda świętych", eSPe 2016
Książka "Cuda polskich świętych", eSPe 2016
Okładka książki "Teresa z Avili. Mistyczka z temperamentem", eSPe 2017
Książka "Ludwik Maria Grignion de Montfort. Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi", eSPe 2017

Jeśli znacie jakieś małe księżniczki, to ta książka może być idealnym prezentem pod choinkę. Jest ślicznie wydana (te błyszczące gwiazdki na okładce! @wydawnictwo.espe się naprawdę postarało!🤩), niezbyt długa (więc czytelnicy nie padną ze zmęczenia, powaleni nadmiarem informacji), a co najważniejsze bardzo mądra. Nie lubię opowieści o świętych, które ociekają lukrem – ta książeczka jest inna. A najbardziej spodobał mi się oczywiście rozdział o królewnach, które kochały góry 😁

Z serca polecam! ❤️

Natalia Przeździk

Ilustracja do tekstu Skąd się wzięła książka o świętych dla chłopców?

O książce „Rycerze Jezusa” miałam wspomnieć już jakiś czas temu, ale… ciągle nie mogłam znaleźć dogodnej chwili. Książka była czytana i co i rusz znikała w którymś z dziecięcych pokoi. A znalezienie jej w gąszczu innych książek nie było łatwe. Ale to świadczy o niej jak najlepiej – książki znikające to dobre książki 😊 Historia małego Ignasia, który miał możliwość spotkać osobiście świętych takich jak Franciszek Ksawery, Stanisław Kostka czy Jan Beyzym wciągnęła dzieciaki bez reszty. A że nie jest duża, była czytana szybko i przekazywana z rąk do rąk.

Renata Czerwińska lubi pisać o świętych i robi to z pasją (wspominałam już swego czasu o równie dobrych „Świętych księżniczkach”). Pokazuje nam ludzi pozbawionych warstwy lukru, normalnych. Takich, z którymi można się zaprzyjaźnić, porozmawiać, poprosić o radę. Ludzi mających problemy i słabości. Zobaczenie, że świętość nie oznacza nieomylności i sztywniactwa to dla dzieci (i dorosłych) wspaniałe doświadczenie.

Bardzo polecam!

Natalia Przeździk

Może to tylko moje wrażenie, ale chłopaka trudniej jest zainteresować drogą do świętości. Chociaż to się zmienia, to jednak wciąż wiele pozycji o tematyce religijnej bardziej odpowiada wrażliwości mojej córeczki, niż syna. On chce przygody, akcji, rycerzy. Właśnie w ten sposób są opowiedziane dzieje świętych mężczyzn w książce „Rycerze Jezusa” Renaty Czerwińskiej (@wydawnictwo.espe ). Ignacy Loyola, Franciszek Ksawery, Andrzej Bobola, Jan Beyzym – strateg, żeglarz, łobuz (tu pojawiło się szczególne zainteresowanie 😉), ogrodnik. Mężczyźni z krwi i kości, ciekawi, niepokorni, bardzo różni. To, co ich łączy to Bóg i chęć realizacji Jego planu na życie. (…) Świetna lektura! Polecam ja i, co najważniejsze, bardzo poleca mój syn.

katomama.pl