Bądź jak Pulpecja, czyli „Opowieści pana Krawężnika” Anny Lasoń-Zygadlewicz

wpis w: książki | 0
ilustracja do tekstu "Bądź jak Pulpecja, czyli "Opowieści pana Krawężnika" Anny Lasoń-Zygadlewicz"

Opowieści pana Krawężnika” to nowy cykl bajek dla dzieci Anny Lasoń-Zygadlewicz – autorki znanej ze świetnej serii „Psie szczęście„.

Tym razem bohaterowie również są nietypowi – to ożywiony krawężnik i uliczna latarnia, którzy stają się przyjaciółmi siedmioletniego Kuby. Choć może, jeśli wasze dzieci lubiły sobie wyobrażać niewidzialnych przyjaciół, nic w tym dziwnego.

Podczas pogawędek z niezwykłymi rozmówcami Kuba opowiada o swoich pasjach, rodzinie, przyjaciołach. Pan Krawężnik słucha uważnie i pomaga mu spojrzeć inaczej – na relacje z rodzeństwem, z kolegami, na to, czy zawsze musi być pierwszy, na obowiązki domowe, na to, jak rozwiązywać konflikty. Kuba uczy się odwagi, wytrwałości, cieszenia się swoimi talentami, a także tego, że w trudnych sprawach rodzicom można zaufać.

To książka, którą można czytać z dzieckiem rozdział za rozdziałem. Z jednej strony uśmiechnąć się, czytając o perypetiach mieszkańców ulicy takich jak kałuża, ślimaki, pająki czy sroki (a zwłaszcza gołębi, usiłujących wypchnąć dorosłego syna z gniazdka), z drugiej zaś posłuchać tego, co nasz własny Kuba, Marcinek czy Mela mają do powiedzenia.

A o co chodzi z Pulpecją? Patrycja Borejko z „Jeżycjady” lubiła oglądać bajki ze swoimi siostrzenicami. Twierdziła przy tym, że dobranocki mówią o problemach egzystencjalnych. Jeśli potraktować sprawy bliskich poważnie – tak jak traktuje je pan Krawężnik – może okazać się, że rozplątywanie małych, codziennych supełków stanie się przyczynkiem do nawiązania głębokich relacji.

A czy nie na tym właśnie zależy rodzicom i dzieciom?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *